Pro tohle člověk dře celý život, září Finové. Velebí brankáře, co byl jejich X faktor?

Finský brankář Justus Annunen | Foto: Martin Domanský

(CURYCH, od našeho zpravodaje) Finové čekali na další cenný kov z mistrovství světa od domácího turnaje v roce 2022. Po čtyřech letech se konečně dočkali a zopakovali zlatý úspěch z Tampere, kde v prodloužení porazili javorové listy. Letos si ve finálovém souboji poradili se Švýcarskem, které potřetí v řadě bere stříbro. Burácející Swiss Life Arénu umlčel v 71. minutě Konsta Helenius, jenž se už ve dvaceti letech stal autorem zlatého gólu na mistrovství světa. Výrazný podíl na zlatém úspěchu má rovněž Justus Annunen, jenž zastavil všech 22 střel Švýcarů a vychytal své první čisté konto v nároďáku.

„Kluci přede mnou hráli skvěle. Snažil jsem se prostě dělat svou práci a věřit tomu, že to vyjde, protože pro tohle člověk dře celý život. Teď se to v tuhle chvíli všechno vyplatilo,“ promluvil o finálovém utkání brankář Nashvillu, jenž na mistrovství světa zaznamenal bilanci úspěšných zákroků 93,37 %.

„Doufám, že je to jenom taková mezistanice. Jsem pořád mladý a doufám, že těch titulů přijde víc. Snad se odsud dokážu dál zlepšovat, brát si z toho ponaučení a podaří se mi ještě vyhrát i nějaké další turnaje,“ odpověděl na otázku ohledně kariérního růstu šestadvacetiletý rodák z Kempele.

Zpoza velké louže přijel reprezentovat svou rodnou zemi také Aatu Räty, jenž v rozhovoru nezapomněl vyzdvihnout výkon svého brankáře. „Chytal skvěle, neměl tam vůbec žádné slabé místo. Dneska navíc skvěle hrál hokejkou. Švýcaři hodně nahazovali puky a on hrál neskutečně čistě. Tam se ukázalo, že má vážně ledový klid. Psychicky je to hrozně silný gólman, který dokáže v té nejtěžší chvíli předvést to nejlepší,“ vyzdvihl kvality Annunena.

„Chytal skvěle, neměl tam vůbec žádné slabé místo.“

„Naše cesta byla naprosto skvělá. Vážně, není divu, že se nám takhle daří. Je tu strašně moc skvělých lidí, všichni hráči, celý realizační tým, všichni fungují úžasně. To, jak se tu pracuje a jaký je tu týmový duch – to je to, co nás táhne dopředu. A samozřejmě tu máme neskutečně dobré hokejisty, takže jsme schopni se měřit s kýmkoliv. Ale naše hlavní věc, věc číslo jedna, je týmový duch a to, jak skvěle se tu všichni spolu cítí,“ pochvaloval si týmovou chemii třiadvacetiletý útočník, který v turnaji nasbíral sedm kanadských bodů za čtyři góly a tři asistence.

Následně popsal také své povinnosti v prodloužení a myšlenky, co se mu při hře tři na tři honily hlavou. „Moje práce byla jít na buly a hrát to, co umím. Když člověk zrovna není na ledě a sleduje to, tak tam nervozita trochu je. Točili jsme se v docela úzké rotaci. Kluci, co tam byli, do toho v prodloužení dávali úplně všechno. Měli jsme na ledě po celou dobu ty správné lidi. Švýcarsko sice hrálo v prodloužení taky velmi dobře, ale nepustili jsme je do žádných vyložených šancí,“ zakončil své povídání odchovanec Kärpätu.

„Je to naprosto skvělý pocit. Byl to sen, když jsme do toho šli.“

Zatímco Annunen a Räty museli do dějiště mistrovství světa přicestovat ze svých působišť v zámoří, stěhování se netýkalo Mikka Lehtonena – ten ve švýcarské lize nastupuje za Lions z Curychu.

„Je to naprosto skvělý pocit. Byl to sen, když jsme do toho šli. Pro mě osobně je to známé místo, strávil jsem tu čtyři roky, rodině se tu moc líbí. Je to pro mě jako druhý domov. Byl to speciální turnaj a zakončit ho takhle, to je splněný sen,“ s radostí hovořil o „domácím“ mistrovství zkušený bek.

Rodák z Turku přidal ke zlaté olympijské medaili už třetí zlatý kov z mistrovství světa. Dvaatřicetiletý obránce se může chlubit také zlatem z MS do dvaceti let nebo tituly ze švýcarské a švédské ligy.

„Musíme jim nechat kredit, hráli opravdu výborně a celou dobu nás tlačili. Ale my jsme byli o kousek lepší, věřili jsme našemu systému, věděli jsme, že šance přijdou a proměníme je. Jsem na kluky moc hrdý,“ promluvil o finálovém utkání.

Také letos hráli Finové pod taktovkou trenéra Anttiho Pennanena. Před turnajem čelil kritice z médií, vítězství pro sedmačtyřicetiletého stratéga tak bylo o to sladší. „Je to známka skvělého týmu. Kluci hráli neskutečně dobře. Měl jsem po celou dobu skvělou podporu v zádech, i tady na turnaji. Chci poděkovat hráčům za jejich podporu. A kapitán byl naprosto úžasný. Už rozumím, proč je tak dobré být v jeho týmu a proč se jeho týmům tak daří. Je to neskutečně skvělé,“ ocenil práci týmu a především kapitána Barkova.

„Je to známka skvělého týmu. Kluci hráli neskutečně dobře.“ 

„Hokej se hraje proto, aby se vyhrávalo. To je vlastně ten jediný důvod, proč tady jsme, nic jiného se tu dělat nedá. Nepochybně to pro mě znamená hrozně moc, ale myslím, že teď je čas jít slavit,“ prozradil na závěr své pocity z triumfu hlavní kouč finského výběru.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: tym@redakce.hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: podpora@hokejka.cz